Strona internetowa dla kancelarii prawnej
W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności w większości branż wiąże się z koniecznością posiadania strony internetowej. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym jest to że nasze życie przeniosło się częściowo do sieci. W sieci zamawiamy jedzenie, ubrania, meble, prowadzimy życie towarzyskie, uczymy się i pracujemy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zwiększenie społecznej świadomości i ogólnego poziomu wiedzy na temat technologii i internetu sprawiły, że skuteczna promocja firmy bez jakiejkolwiek jej widoczności w internecie staje się trudna – a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.
Dlaczego warto mieć stronę internetową kancelarii?
Dlaczego warto mieć stroną internetową kancelarii?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i prawdopodobnie nikogo nie zaskoczę – po to aby pokazać się klientowi. Skoro klient jest obecny w internecie to warto być tam gdzie on. W sumie na tym mógłbym skończyć, ale wydaje mi się że temat jest wart szerszego omówienia.
Klient poszukuje informacji a internet sprawił, że informacje dostępne są “od ręki”. Większość kancelarii posiada wizytówkę google i np. profil na facebook’u – ale to nie zawsze wystarcza ponieważ te platformy posiadają wiele ograniczeń.
Więc konkretnie – dlaczego warto posiadać stronę internetową kancelarii?
- Na stronie internetowej możemy w dowolny sposób zaprezentować swoją kancelarię. W przypadku mediów społecznościowych jesteśmy „zablokowani” przez ograniczenia danej platformy.
- Na stronie internetowej kancelarii możemy prezentować dodatkowe treści np. poprzez bloga prawniczego.
- Na stronie internetowej w szeroki sposób możemy (i powinniśmy) przybliżyć Klientowi naszą kancelarię. Dodanie zakładki zespół jest również dobrym pomysłem.
- Strona internetowa pozwoli „usystematyzować” informacje które chcemy przekazać Klientowi. Intuicyjna strona pozwoli Klientowi odnaleźć wszystkie (lub większość) informacje na której mu zależy – część Klientów w pierwszej kolejności będzie zwracać uwagę na koszta obsługi prawnej, część na doświadczenie prawników, a część na to czy obok siedziby kancelarii znajdzie miejsce parkingowe. Część informacji jesteśmy w stanie umieścić w mediach społecznościowych i wizytówce google – ale niestety nie wszystkie.
Na co zwracać uwagę przy zamawianiu strony internetowej?
- Cena
Moim zdaniem górną granicą cenową wykonania strony internetowej dla kancelarii jest:
- do 9000zł – Wykonanie strony internetowej dla dużej kancelarii, z dużą ilością zakładek i unikalnym wyglądem na gotowym CMS.
- do 6000zł – Wykonanie strony internetowej dla małej/średniej kancelarii ze standardowymi zakładkami z unikalnym wyglądem na gotowym CMS.
- do 5000zł – Wykonanie strony internetowej dla kancelarii z szablonów wykorzystywanych wielokrotnie dla wielu Klientów na gotowym CMS.
Niestety na rynku istnieje wiele firm które wykorzystując niewiedzę swoich Klientów mocno zawyżając ceny. Należy uważać na firmy oferujące magiczne strony o wartości kilkunastu tysięcy złotych – ich rzeczywista wartość zazwyczaj nie przekracza kilkuset złotych, a dodatkowo płatne funkcjonalności takie jak formularz kontaktowy czy mapa google są standardem za który żadna poważna firma nie po pobiera dodatkowych opłat.
Żerowanie na niewiedzy zazwyczaj nie jest przestępstwem, a to że produkt który kupiłem tej ceny wart nie jest wychodzi zazwyczaj po czasie. Wystarczy że strona jest zgodna z ustaleniami i wtedy niewiele można zrobić – zostajemy z bublem za który zapłaciliśmy o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych za dużo.
Więc jeżeli zlecasz stworzenie strony firmie albo freelancer’owi, i jest to nawet osoba z polecenia i widzisz że proste w wykonaniu elementy takie jak formularz kontaktowy, mapa google, favicon, zakładka bloga czy dodatkowa skrzynka email (Jeżeli zamawiasz stronę w pakiecie z hostingiem) są dodatkowo płatne to radzę Ci zastanowić się dwa razy czy na sto procent Ci się to opłaca.
2. Domena internetowa i hosting
Decydując się na inwestycję w stronę internetową dla swojej kancelarii musisz pamiętać że potrzebne są Ci domena i hosting. Domena internetowa to nic innego jak adres Twojej strony internetowej. Wybierając nazwę domeny postaraj się celować w krótkie adresy np. skrót od pierwszych liter nazwisk partnerów – koniecznie z rozszerzeniem .pl (jeżeli Twoja kancelaria ma działać w Polsce). Jeżeli taka domena jest zajęta spróbuj dodać kancelaria do nazwy domeny.
Jeżeli chodzi o hosting – na sam początek wystarczy konto o małej pojemności (na samym początku strony Twojej kancelarii i tak nie będzie odwiedzać zbyt wielu klientów – z czasem może się to zmienić).
3. CMS – System zarządzania treścią
Pod skrótem CMS kryje się „content managment system” czyli „system zarządzania treścią”. Większość firm i freelancer’ów zaproponuje WordPress’a – nic w tym dziwnego. Jest darmowy, istnieje do niego wiele wtyczek (rozszerzeń pozwalających wprowadzić mnóstwo różnorakich funckjonalności).
Całkowicie odradzam zlecanie pisania takiego systemu od zera. Być może i będziesz posiadać “CMS na zamówienie” ale musisz liczyć się z tym że źle napisany CMS jest podatny na ataki, koszty wprowadzenia zmian będą kilkukrotnie wyższe niż przypadku gotowego systemu.
4. SSL
Jeżeli na Twojej stronie będą obecne formularze zbierające dane klienta to ważne jest aby zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Dzięki certyfikatowi nie musisz się martwić o bezpieczeństwo danych przesyłanych przez Twoich Klientów za pomocą formularzy umieszczonych na stronie.
5. Polityka prywatności
Jeżeli na Twojej stronie znajduje się formularz kontaktowy to musisz w odpowiedni sposób powiadomić użytkownika w jaki sposób przetwarzasz jego dane.
Jak powinna wyglądać strona internetowa dla prawnika?
1. Layout
W zależności od branży musimy zwracać uwagę na różne elementy podczas procesu tworzenia strony internetowej – nie inaczej jest podczas przygotowywania strony internetowej dla prawnika. O ile kolorystyka jest sprawą drugorzędną (co nie oznacza że nie jest istotna) tak sam układ elementów na stronie pozwoli użytkownikowi w prosty sposób nawigować po stronie. Tworząc internetową dla kancelarii prawnej lub pojedynczego prawnika musimy pamiętać o następujących aspektach:
- Dane kontaktowe muszą być odpowiednio wyeksponowane tak aby klient mógł łatwo je odnaleźć (na stronie głównej – w szczególności w wersji mobilnej strony, w zakładce kontakt, na pasku menu i w stopce).
- Strona w jasny sposób musi komunikować jakimi specjalizacjami zajmuje się kancelaria/prawnik.
- Przy tworzeniu strony internetowej dla kancelarii prawnej należy zwrócić szczególną uwagę na zasady etyki zawodowej, oznacza to że formularze muszą być okraszone odpowiednimi zgodami, cała strona powinna posiadać certyfikat SSL a informacje zawarte na stronie powinny mieć charakter informacyjny a nie reklamowy.
2. Podstawowe zakładki
Niezależnie od profilu działalności kancelarii jej strona internetowa powinna zawierać kilka podstawowych zakładek – oczywiście zakładek może być więcej ale to co wymienione poniżej uważam za absolutne minimum.
Strona główna
Na stronie głównej strony powinny znajdować się najważniejsze informacje odnośnie prowadzonej działalności. Numer telefonu i adres email powinny być odpowiednio wyeksponowane. Strona główna powinna być łatwa do odczytania i po zjechaniu na sam dół strony odwiedzający ją użytkownik powinien wiedzieć czym mniej więcej zajmuje się kancelaria, w jakim mieście prowadzi swoją działalność, jaki jest numer telefonu i jakie są godziny pracy kancelarii.
Kontakt
W zakładce kontakt należy rozszerzyć zakres informacji podany na stronie głównej. Oprócz „głównego” numeru telefonu można w tej zakładce podać dane kontaktowe do konkretnych partnerów. W zakładce kontakt możemy także zamieścić formularz kontaktowy i mapę google która ułatwi potencjalnemu klientowi sprawdzenie dojazdu. Jeżeli kancelaria działa w kilku lokalizacjach to powinniśmy odpowiednio posortować informację tak aby klient w łatwy sposób mógł skontaktować się z filią najbliżej jego miejsca zamieszkania.
O nas/Zespół/Partnerzy
Zakładkę która ma na celu przybliżyć klientowi partnerów i pracowników kancelarii można wykonać na kilka sposobów. Niezależnie od tego jak nazwiemy to zakładkę powinniśmy w niej umieścić życiorysy prawników które powinny zawierać wykształcenie, doświadczenie i dziedziny prawa w których specjalizuje się konkretny prawnik.
Specjalizacje/Zakres Usług
W tej zakładce należy umieścić szeroko opisane specjalizacje którymi zajmuje się cała kancelaria. Dodatkowo jeżeli oferujemy jakieś usługi np. sporządzanie pism to w tej właśnie zakładce powinny znaleźć się odpowiednie informacje na ten temat.
3. Wersja mobilna
Bardzo ważne jest zadbanie o wersję mobilną strony internetowej dla kancelarii. Coraz więcej osób korzysta z internetu na urządzeniach przenośnych – telefonach komórkowych i tabletach. Gdy klient trafi na źle zoptymalizowaną (lub nie przygotowaną w ogóle) stronę internetową na urządzeniu mobilnym to zwyczajnie po jej otwarciu w ciągu kilku sekund zrezygnuje z jej dalszego przeglądania.